Znajdź tutaj teksty twoich ulubionych piosenek Dinu Lipatti.
Czy widzisz piosenkę, którą lubisz, na tej liście piosenek Dinu Lipatti?
Tutaj możesz dowiedzieć się, które piosenki Dinu Lipatti są najbardziej poszukiwane.
Dinu Lipatti (ur. 19 marca 1917 w Bukareszcie, zm. 2 grudnia 1950 w Genewie) – rumuński pianista i kompozytor Urodził się w zamożnej rodzinie bukareszteńskich muzyków. Jego ojcem chrzestnym był rumuński kompozytor, skrzypek i pianista George Enescu. Lipatti wcześnie rozpoczął naukę gry na fortepianie. W czerwcu 1930 w wieku 13 lat wystąpił z powodzeniem na popisie studentów Konserwatorium w Bukareszcie z koncertem a-moll Griega. W wieku 16 lat uczestniczył w międzynarodowym konkursie pianistycznym w Wiedniu, na którym jury przyznało mu drugą nagrodę. W proteście przeciw tej krzywdzącej decyzji Alfred Cortot opuścił posiedzenie jury konkursu. W roku 1934 Dinu Lipatti rozpoczął studia w École Normale de Musique de Paris: kompozycję u Paula Dukasa, Nadii Boulanger i Igora Strawinskiego, fortepian u Alfreda Cortota i Yvonne Lefébure, dyrygenturę u Charlesa Müncha. Uczył się też u Artura Schnabla. Po wybuchu II wojny światowej mógł występować tylko w krajach neutralnych lub sprzymierzonych z III Rzeszą. W roku 1943 wraz z żoną, pianistką Madeleine Cantacuzene zamieszkał w Genewie. W roku 1944 został powołany na profesora klasy mistrzowskiej w Konserwatorium Genewskim. Producent nagrań fonograficznych Walter Legge podpisał z Dinu Lipattim kontrakt na nagrania płytowe dla firmy EMI, które zostały zrealizowane w Londynie w roku 1947. W sali Royal Albert Hall nagrał Koncert fortepianowy a-moll Schumanna z dyrygentem Herbert von Karajanem. Dinu Lipatti zachorował w roku 1947 na ziarnicę złośliwą. Mimo choroby występował jeszcze na estradach koncertowych, lecz podczas ostatniego występu publicznego na festiwalu muzycznym w Besançon we wrześniu 1950 musiał przerwać wykonywanie ostatniego utworu (walc Chopina), zamiast którego zagrał transkrypcję fortepianową chorału Bacha Jesu bleibet meine Freude. Nieliczne nagrania Lipattiego ukazują się nadal w odświeżonych akustycznie wersjach, m.in. Barkarola i Sonata h-moll Chopina oraz Koncert fortepianowy a-moll Schumanna. Dinu Lipatti zmarł przedwcześnie w wieku 33 lat i został pochowany na cmentarzu w Chêne-Bourg w kantonie genewskim.
Polecamy zapoznanie się ze wszystkimi tekstami piosenek Dinu Lipatti, możesz zakochać się w niektórych, których jeszcze nie znałeś.
Często zdarza się, że kiedy podoba ci się piosenka konkretnego zespołu czy artysty, spodobają ci się także inne ich utwory. Więc jeśli podoba ci się piosenka Dinu Lipatti, prawdopodobnie spodobają ci się również wiele innych piosenek Dinu Lipatti.
Teksty piosenek Dinu Lipatti często podążają za pewnymi wzorcami, które możesz odkryć, jeśli dobrze się przyjrzysz. Czy jesteś gotowy, aby dowiedzieć się, jakie one są?
Analiza tekstów piosenek Dinu Lipatti może być bardzo zabawna, a jeśli lubisz komponować, może pomóc ci znaleźć formuły do tworzenia własnych kompozycji.
Mamy nadzieję, że spodobają ci się te teksty piosenek Dinu Lipatti i że okażą się dla ciebie przydatne.
Jak zawsze staramy się poprawiać i rozwijać, więc jeśli nie znalazłeś tekstów piosenek Dinu Lipatti, których szukałeś, wróć wkrótce, ponieważ często aktualizujemy nasze bazy danych, aby jak najszybciej oferować wszystkie piosenki Dinu Lipatti i wielu innych artystów.
Jeśli znalazłeś na tej liście piosenkę Dinu Lipatti, która ci się podoba, podziel się nią ze swoimi bliskimi.
Czasami piosenki Dinu Lipatti pomagają nam wyrazić to, co myślimy lub czujemy. Czy tak jest w twoim przypadku?